Z poprawną polszczyzną na co dzień
Centrum Edukacji Humanistycznej "LOGOS" istnieje od 2003 roku. Celem nadrzędnym działalności edukacyjnej CEH "LOGOS" jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży poprzez m.in. organizowanie Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień”
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Dąbrowskiej w Olsztynie przygodę z Ogólnopolskim Konkursem Polonistycznym rozpoczęła w 2008 roku. Natomiast pierwsze wyróżnienie za bardzo dobre wyniki otrzymaliśmy już w 2009/2010. Co roku w zmaganiach z poprawną polszczyzną nasi uczniowie odnoszą sukcesy i począwszy od klasy pierwszej mamy finalistów, którzy konkurują z uczniami z całego kraju.
Ogólnopolski Konkurs "Z poprawną polszczyzną na co dzień"
CELE NADRZĘDNE KONKURSU:
- Propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży.
- Wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości poznawczej
ZASADY I PRZEBIEG KONKURSU:
Konkurs składa się z trzech etapów:
I ETAP Zadaniem uczestniczek i uczestników I etapu będzie udzielenie odpowiedzi na pytania testowe (tylko jedna odpowiedź jest poprawna).
II ETAP Zadaniem uczennic i uczniów będzie przeredagowanie tekstu tak, żeby wypowiedź spełniała kryterium poprawności językowej.
III ETAP Zadaniem uczestniczek i uczestników III etapu (finału ogólnopolskiego) będzie napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej.
I i II etap konkursu odbywa się w szkole macierzystej pod kierunkiem koordynatora konkursu, natomiast finał od dwóch lat odbywa się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
W składzie jury zasiadają nauczyciele języka polskiego, dziennikarze, politycy i aktorzy.
Do pobrania przykładowych testów i tekstów konkursowych zapraszamy na stronę: www.poprawnapolszczyzna.pl
Szkolny koordynator konkursu:
Monika Markowicz