Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej to wszystkie działania w ramach działalności szkoły wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły ponadpodstawowej, kierunku dalszej edukacji i zawodu.
Niezależnie od wiedzy o świecie i samym/samej sobie wyniesionej z domu, uczestnictwo uczniów
w zajęciach szkolnych (zarówno w czasie lekcji przedmiotowych, wycieczek oraz pobytów
na zielonej szkole) sprzyja lepszemu samopoznaniu. Ucząc i bawiąc się w grupie, począwszy
od pierwszej klasy, uczniowie stopniowo uświadamiają sobie własne zdolności, zainteresowania, mocne strony, umiejętności, predyspozycje i preferowany styl komunikowania się w grupie.

Lekcje doradztwa zawodowego jako przedmiotu szkolnego przewidziane są dla uczniów klas VII
i VIII. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce, podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkoły podstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia i rozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego siebie
oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.

Zapraszam uczniów i rodziców klas VIII do zapoznania się ze stroną rekrutacji (obecnie niezaktualizowana)

ponadpodstawowe-olsztyn.nabory.pl

poprzez którą uczniowie będą składać wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a na dzień dzisiejszy mogą się zapoznać z ofertą olsztyńskich szkół.